Володіти чи бути?

«Не той убогий, що мало має, а той, хто хоче мати більше».
Народна мудрість

        У книзі Віктора Андрусіва «Змінити майбутнє» наводяться такі слова Андрія Петровського: «Споживацька економіка створила економічну форму примусу роботи у вигляді залежності від придбання нових продуктів та нарощування боргів». Це те куди нас втягують, чи хтось тягнеться сам.

        З книги Еріха Фрома: 

        «Стремление неограниченного обладания с неизбежностью ведет к классовой войне. Утверждение коммунистов о том, что в бесклассовом обществе не будет классовой борьбы, несостоятельно, ибо целью коммунистической системы является осуществление принципа неограниченного потребления. Но поскольку все хотят иметь больше, то образование классов неизбежно, а значит, неизбежна и классовая борьба, а в глобальном масштабе – война между народами. Алчность и мир исключают друг друга».

        «…если западный мир не хочет исчезнуть навсегда из жизни, необходимо на чисто экономической основе создать новую этику, новое отношение к природе, человеческую солидарность и сотрудничество между людьми. Этот призыв к разуму, даже если оставить в стороне всякие эмоциональные и этические соображения, способен мобилизовать умы довольно большого числа людей. К этому не следует относиться легкомысленно, несмотря на то что, как известно, в ходе исторического развития многие народы не один раз поступали вопреки своим жизненным интересам и даже вопреки инстинкту самосохранения. Они могли действовать так потому, что их лидеры убеждали их в том, что они не стоят перед выбором «быть или не быть»...».

        У зв’язку з підвищенням загального рівня життя у людей з’явилася можливість більше споживати(!). Та це стосується не всіх. Комусь це дає можливість займатисяінтелектуальною діяльністю, саморозвитком і намагатися всіляко покращити власне життя.

        І друга категорія людей може обурюватися від способу життя перших, критикувати їх, намагатися вплинути, щоб ті усвідомили, що нездорове споживацтво – насправді чимала проблема.

        На мій погляд, це точка в якій можлива зміна цінностей та орієнтирів людства. Саме людства. Й невідомо хто в цьому плані має кращу позицію – розвинуті країни чи не дуже розвинуті.

        Так чи інакше відбуватиметься ХОЧ ЯКИЙСЬ перехід від життя на основі володіння до життя на остові буття (питання тільки коли). Такий підхід використав Еріх Фром у своїй книзі «Володіти чи бути».

        Думаю про такий глобальний перехід мріє багато людей.

        Я не месія й навіть не соціолог, тож можу лише порадити Вам ознайомитися з працею Е. Фрома. Можливо вона додасть Вам оптимізму (чи навпаки) і слугуватиме інструментом у трансформації Вас, Вашого оточення, а отже й життя на планеті =)

0 коментарів

Тільки зареєстровані та авторизовані користувачі можуть залишати коментарі.
або Зареєструватися. Увійти за допомогою профілю: Facebook або Вконтакте